Viimased aastakümned on endaga toonud suure fookuse asetamisele sellele, kuidas saaksime oma igapäevaelus olla loodussõbralikumad, et meie armsat planeeti säästa. Lugematud rohelised initsiatiivid ja ettevõtmised on kanda kinnitamas pea igas tööstusharus ja valdkonnas. Nii ei ole puutumata jäänud ka ehitusvaldkond.
Võttes arvesse, et ehitusvaldkond on vastutav enam kui 39% heitgaaside tootmise eest, kerkib paratamatult küsimus, kuidas oleks võimalik tekitatavat kahju vähendada või veel paremal juhul ehitusvaldkonna negatiivsed mõjud hoopis kaotada. Vastus paistab peituvat null tarbimisega majades.
Definitisiooni kohaselt on null tarbimisega majade näol tegu suure võimekusega kodudega, mis on sedavõrd energiatõhusad, et nende taastuvenergiasüsteem suudab kompenseerida suurema osa või kogu aastase energia tarbimise. Sisuliselt on null tarbimisega maja näol tegu ehitisega, mis toodab iga aasta sama palju energiat, kui funktsioneerimiseks kasutab.
Milles seisneb null tarbimisega majade tähtsus?
Null tarbimisega majad aitavad oluliselt kaasa kliimamuutuste aeglustamisele. Pikas perspektiivis aitab null tarbimisega majadele üleminek kliimamuutusi stabiliseerida ja oluliselt aeglustada. Kliimateadlaste sõnul tuleb heitgaaside tootmist ja vähendamist väga tähelepanelikult jälgida, vastasel juhul tõuseb potentsiaalsete looduskatastroofide oht pärast 2030 aastat hüppeliselt ja seab suure osa inimkonnast reaalsesse ohtu.
Tagades majade energia säästlikkuse efektiivse disaini ja kontrollitud igapäevaste tegevuste kaudu, on võimalik ehitusvaldkonna jalajälge oluliselt vähendada. Ehitus valdkonnast rääkides on enamasti juttu kahte tüüpi süsinikgaasidest – operatiivsetest ja tegevusest tingitud. Tegevusest tingitud heitgaasid hõlmavad süsnikgaase, mis eralduvad hoone püsti panemiseks läbiviidavate protsesside käigus. Sinna kuuluvad vajalike materjalide, toodete ja süsteemide tootmise ja kaevandamise käigus heituvad gaasid, lisaks transpordi ja ehitustööde käigus eralduvad gaasid. Operatiivsed heitgaasid on süsinikgaasid, mis eralduvad hoonest siis, kui see on juba funktsionaalne ja igapäevases kasutuses.
Mis on null tarbimisega majade plussid?
Järgides maja ehitamisel null tarbimise põhimõtteid, on kogu hoone ehituse protsessi ja kasutamisega seonduvaid süsinikgaase võimalik märkimisväärselt vähendada.
Null tarbimisega majade ehitamine on finantsiliselt kasulik nii ehitajatele kui majaelanikele. Esiteks vajavad null tarbimisega majad funktsioneerimiseks palju vähem energiat. Tänu sellele saavad omanikud hoida kokku energia tarbimise arvelt ja ei pea muretsema potentsiaalselt kerkivate energiahindade pärast ka tulevikus.
Lisaks on null tarbimine saamas ehitusvaldkonna üldiseks eesmärgiks, seega peaksid kõik hooned tulevikus olema null tarbimisega. Sellest lähtudes, on algusest peale null tarbimisega maja ehitamine oluliselt soodsam, kui hiljem kodu ümberehitamine, et see nõetele vastavaks muuta. Null tarbimisega kodu ehitamisse tasuks suhtuda kui tuleviku investeeringusse, kuna seda tüüpi majade väärtus tõuseb aastate lõikes. Võttes arvesse null tarbimisega majade ehitamiseks pakutavaid toetusi, kulude kokku hoidu pikas perspektiivis ja üldisi ehituskulusid, on nõudlus null tarbimisega majade järele kiirel tõusuteel. Vähetähtis ei ole ka asjaolu, et kui seda tüüpi maja toodab enam energiat kui selle igapäevaseks tegevuseks vaja on, võivad majaomanikud ülearuse energia müüa avalikuks tarbimiseks ja tänu sellele ka väikest kasumit teenida.
Kindlasti tasuks teada ka seda, et null tarbimisega majad on majaelanike tervisele paremad ja pakuvad suuremat elumugavust. See on tagatud tänu asjaolule, et null tarbimise põhimõtteid järgides on majas olev õhk parema kvaliteediga, valgustus optimaalne, kasutatavad materjalid on alati toksiinidest vabad ja elamu üldine keskkond mugavam ja hubasem.
Otsustades null tarbimisega maja kasuks, saavad elanikud veel mitmeid boonuseid nautida:
Maja vastupidavus – null tarbimisega majade ehitamiseks kasutatavad materjalid on vastupidavamad ja ilmastikukindlamad.
Naudi päikesepaistet – seda tüüpi majad on ehitatud selliselt, et päevavalgus maksimaalselt ära kasutada.
Ela, kus tahad – otsustades null tarbimisega elementmaja kasuks, võid oma maja püsti panna, kus aga soovid!
Vaikus ja rahu – null tarbimisega majade seinad on korralikult isoleeritud, aknad mitmekordsed ja nad on ehitatud õhukindlalt.
Kõik see tähendab, et majaelanikud saavad nautiuda vaikust ja rahu ilma väliste helideta.