Sisuliselt ei ole elementmajade näol tegemist muuga, kui tehases eelehitatud majadega. Selle asemel, et neid tulevase kodu territooriumil ehitada, viiakse ehitusprotsess läbi kontrollitud keskkonnas spetsialistide käe all. Vaatamata sellele, et tehase keskkonnas kaovad ära mitmed faktorid, mille pärast traditsioonilise maja puhul muretseda (ilmastik jms), nõuab ka tehases maja ehitamine väga põhjalikku ettevalmistust.
Elementmajad on viimastel aastatel tänu valmimise kiirusele, kvaliteedile ja mugavusele väga laialdast populaarsust kogunud. Lisaks on kohapeal valmivate majade ehitusprotsessi hind hüppeliselt tõusnud, mistõttu on elementmajade poolt pakutav suurepärane hinna ja kvaliteedi suhe kodu ostjate jaoks järjest ahvatlevamaks muutunud. Kuigi elementmaja ehitamise protsess on üldpildis tänu soodsale ehitus keskkonnale kiire ja mugav, ei tähenda see, et just sulle sobiva lõpplahenduse saavutamiseks ei peaks omalt poolt eeltööd tegema.
Elementmaja ehitamise protsess koosneb paljudest sammudest, millega täppi panemisest sõltub sinu tulevase kodu vastavus sinu visioonile. Kuna lõpplahenduseni jõudmiseks tuleb läbida päris mitmeid etappe, räägime seekord esimesest neljast sammust ja järgmisel korral viime ehitusprotsessi ka lõpule.
1. Sobiva asukoha valimine
Nagu traditsiooniliste kodude puhul, nii algab ka elementmajade ehitamine sobiva kodukoha valimisega. Kuigi mõned koduostjad ei soeta meelepärast maalappi kohe ehitusprotsessi alguses, on siiski oluline teada, millises piirkonnas ja millisel alal tulevane kodu laias laastus asuma hakkab.
Plaanitava kodu asukoha valik võib mõjutada seda, kuhu maja täpselt püsti panna võib ja kes selle valmis saab ehitada. Kuna eelvalminud majad tuuakse kokkupanemiseks asukohta ehitusfirma poolt kohale, tasub meeles pidada, et iga ehitusfirma ei pruugi sinu valitud asukohta toimetada. Lisaks on oluline teada, et iga maa-ala ei pruugi elementmaja jaoks sobiv olla.
Meie soovitus oleks enne ehitusprotsessiga peale hakkamist juba konkreetne territoorium välja valida ja alles siis jägmiste sammude juurde edasi liikuda. Nagu ka varasemates artiklites rääkinud oleme, tasub tulevase kodu kohta valides mõelda ka pikale perspektiivile ja sellele, milleks valmivat kodu kasutada soovitakse.
2. Õige ehitaja valimine
Paljud elementmajade ehitajad müüvad eelvalminud maju, mille koduostja saab neile presenteeritavast kataloogist välja valida. Teised pakkujad annavad kliendile võimaluse oma tulevane kodu aga täpselt selliseks kujundada, nagu nad soovivad. See tähendab, et iga kodu valmib n-ö rätseplahendusena. Mõningad ehitusettevõtted pakuvad vaid maja “skeletti”, kui teised aitavad ka vundamendi ja maja üldise plaani ja paigutusega. Kindlasti tasub täpsustada, kas torustike ja elektrivõrkude paigaladamine kuulub paketti või mitte.
Kui sobiva ehitusettevõtte valimiseks läheb, on äärmiselt oluline võimalikult täpselt teada, mida iga pakkuja teenus tegelikult sisaldab. Kui ostad maja, millega ei kaasne vundamenti ega vee- ja elektritöid, pead teadma, et nende kulude ja teenuste saamise eest vastutad juba ise. Meie soovitame kindlasti otsustada pakkuja kasuks, kelle ehitusprotsess sisaldab ka vundamendi paigaldamist. Päeva lõpuks ei ole ju vundamendita kuidagi võimalik hakkama saada.
Kuna elementmajade pakkujate arv on tõusuteel, tuleks pärast esmase nimekirja koondamist lõpliku valiku tegemisel järgmisi faktoreid silmas pidada:
- Kas ehitaja on valmis kõigile küsimustele põhjalikult ja arusaadavalt vastama?
- Kas ettevõttel on pikk ajalugu, hulgaliselt soovitusi ja ulatuslik portfoolio?
- Kas ehitusettevõtte on valmis sõlmima selge, detailse ja üheselt arusaadava lepingu? Kas nad on avatud ka välistele inspektsioonidele?
- Milliseid ehitusmaterjale pakkuja kasutab? Kas tegemist on kvaliteetsete materjalidega, mis tagavad sinu kodu pikaealisuse, või on põhjust materjalide vastupidavuses kahelda?
- Kas ehitaja annab sulle detailse ülevaate plaanitavatest kuludest? Kontrolli, kontrolli ja kontrolli korra veel, mis täpselt paketis sisaldub, et sa ei peaks hiljem ettenägematute kulude pärast muretsema.
3. Unistuste kodu disainimine
Kui asukoht ja õige ehitusettevõtte valitud, saab lõpuks põnevama osa juurde liikuda. Nüüd on aeg oma visioon paika panna!
Tark oleks alustada sellistest otsustest nagu plaanitava kodu suurus ja erinevate tubade paiknemine majas. Et sellised otsused võivad veidi segadusttekitavad tunduda, soovitame erinevate pakkujate kodulehtedelt inspiratsiooni ammutada. Uuri võmalikke paigutuslahendusi, võttes arvesse enda igapäeva rutiine, majaelanike vanust jms. Kui kogu ettevõtmine siiski veidi liiga suur väljakutse tundub, soovitame spetsialistidega maha istuda ja professionaalsete disaineritega koos sinu visioonile elu sisse puhuda.
Kui üldine maja plaan paigas, on aeg mõelda värvide ja stiilide peale, mis sinu maja koduks muuta aitavad. Vali meelepärased põrandad, kapipinnad ja –uksed, seinte värv või tapeet, ehk ka väike kamin, et elutoale veidi hubasust lisada. Siin võid lasta oma fantaasial julgelt lennata, et lõpptulemuseks just sinu unistustele vastav kodu oleks.
Kui plaanid kodu tulevikus nn targa tehnoloogiaga varustada, tasuks ka seda juba selles etapis arvesse võtta. Kuigi antud teenusepakkuja valimisega on aega, on elektrijuhtmestiku paigaldamisel kasulik targa kodu vajadusi teada.
4. Vajalike lubade hankimine
Sinu tulevane kodu võib olla küll tehases eelvalminud, kuid see ei säästa sind erinevatest ehitamisega seonduvatest regulatsioonidest. Enne, kui ehitustööd alata saavad, pead välja uurima, milliseid ehituslube sinu projekt vajab ja need vastavatest organisatsioonidest ka hankima. Pea meeles, et lubade taotlemisel peab esitama detailsed maja plaanid ja joonised.
Kui soovid teada, millised etapid sind enne unistuste koju sisse kolimist veel eest ootavad, hoia kindlasti silm peal meie järgmise artikli avaldamisel.