Loomulikult on endale täpselt sinu soovidele, unistustele ja nõudmistele vastava maja ehitamine äärmiselt ahvatlev ja põnev ettevõtmine. Kui see on aga sinu esimene kord selles valdkonnas kätt proovida, ei ole paraku tegemist sugugi tagasihoidliku väljakutsega. Ise maja ehitamisel on lugematul hulgal aspekte, mille arvesse võtmine on maja pikaajalisuse ja väärtuse säilitamise (ja isegi tõstmise) seisukohalt äärmiselt oluline.
Seekord toome kahe postituse jooksul teieni 8 levinumat viga, mida inimesed maja ehitamisel teevad, ja mida tasuks silmas pidada, et ise neid möödalaskmisi vältida ja lõpptulemusena oma unistuste kodu püsti panna.
- Viivitamine kogu meeskonna kaasamisel
Kvaliteetse ja läbimõeldud planeeringu ja teostuse vundamendiks on kogu vajaliku tiimi kaasamine juba ideetasandil. Vahet pole, kas palkad esimesena sisekujundaja, arhitekti või ehitusmeeskonna, peaasi, et oled oma unistuste tiimi pannud kokku enne kui disainimine ja ehitustööd stardipaugu saavad.
Kogu meeskonnal peaks olema võimalus kohe protsessi alguses pea dkokku panna ja oma ideedega lagedale tulla, et hilisemas järgus uusi ja teostamatuid ideid vältida. Lisaks aitab kõigi hinnakirja teadmine sinul kohe alguses eelarvest aru saada ja sellest kinnipidamine on selle võrra lihtsam.
- Probleemid pika perspektiiviga
Üks suurimaid vigu, mida kodu planeerimisel tehakse, on see, et järgitakse hetketrende või minnakse kaasa kellegi teise kodu ülesehitusega, mõtlemata sellele, kas inspiratsiooniks olev planeering ja disain sinu elustiili, harjumuste ja maitsega ka tegelikult sobib. Planeeringu paika panemisel tasub kindlasti võtta arvesse seda, kui kaua antud kodus elada plaanitakse, kas tulevikus võib ees oodata perekonna suurenemine või lisanduvad elanikud, kuidas maja vanemas eas inimestele sobib jne?
Lisaks tuleb kindlasti olla väga hoolas oma eelarve planeerimisel. Enne ehitusprotsessi algust peaksid oma majanduslikku võimekust täpselt teadma, et olla kindel, et saad oma unistuste kodu ka tegelikult reaalsuseks muuta. Ja meie soe soovitus on võtta arvesse, et pahatihti kipuvad asjad siiski üle planeeritud eelarve minema, seega jäta eelarvesse ka veidi kõikumisruumi.
- Kehv planeering
Kui tulevase kodu näol ei ole tegemist just megahäärberiga, on optimaalne ruumiplaneering ja disain maja ehitamise üks olulisemaid osasid. Kindlasti tasub lisaks traditsioonilistele ruumidele mõelda ka sellele, kus saab tulevikus asju hoiustama hakata. Iga magamistuba võiks sisaldada piisavalt kapipinda, kuid suure nn sisse-jalutatava kapi asemel tasuks sama ala ehk magamistoa või vannitoa suurendamiseks kasutada.
Kindlasti tasub kappe ja sahtleid paigutada ka suurtesse koridoridesse – nii tagad, et asjad,mida igapäevaselt vaja ei lähe, ei ole mööda maja laiali, vaid iga asja jaoks on kodus oma koht. Eesti kliimas, mis enamiku aastast eeldab paksude üleriiete kandmist ja mudaseid või lumiseid jalanõusid, tasub kindlasti esikusse või fuajeesse paigutada nii kapid, nagid kui jalanõuriiulid. Pea aga silmas, et nende kõrvale ka piisavalt liikumisruumi jääks.
Erinevate tubade asukohti paika pannes mõtle sellele, mis tundub elanike liikumise seisukohalt loogiline. Vanemad inimesed eelistavad tõenäoliselt tuba esimesel korrusel, elutuba ja köök on tihtipeale kogu perekonna kogunemise kohad ja peaksid seega moodustama maja südame. Võta arvesse ka seda, kas armastad ärgata päikesetõusuga või nautida toas sumedamat õhtupäikest.
- Hinna nimel asukoha osas järeleandmiste tegemine
On põhjus, miks maaklerid ja ettevõtjad armastavad väljendit “Asukoht! Asukoht! Asukoht!”. Enda tulevase kodu jaoks sobivat kohta valides soovitame soojalt seada meelepärase asukoha leidmine hinnasildist kõrgemale. Loomulikult võib odavam maalapp ahvatlevam tunduda, aga sellele vaatamata ei tohiks silma asukoha olulisuse koha pealt kinni pigistada.
Kui kodu valmis on, on hinnatud piirkondades paikenvate kodude väärtus turul oluliselt kõrgem, võrreldes samalaadsete ehitistega vähem nõutud kantides. Mõtle kindlasti nii enda kui tänapäeva inimeste mugavustele ja nõudmistele üldiselt Kas lähedal paikneb koole, toidupoode, parke, jõusaale jne? Kui keeruline ja ajakulukas on teistesse piirkondadesse liikumine?
Soovitame soojalt oma tulevase kodu jaoks valida parim asukoht, mida endale lubada saad. Sellisel juhul pikas perspektiivis sinu kodu väärtus vaid tõuseb.
Kui tahad teada, milliseid levinud vigu kodu ehitamisel veel vältima peaksid, jää ootama meie järgmist artiklit!