Nii moodul- kui elementmajad on ehitusturul viimastel aastatel kõvasti tuntust ja poolehoidu kogunud. Tihtipeale ei tea koduostjad aga tegelikult, milles kahe ehitise tüübi erinevus seisneb. Seekord vaatamegi lähemalt, mille poolest elementmaja ja moodulmaja teineteisest erinevad ning mis on kummagi eelised ja puudused.
Mis on moodulmaja?
Nagu nimestki tuleneb, koosneb moodulmaja ruumilistest moodulitest, mis enam kui 90% ulatuses enne lõppsihtpuntki toimetamist tehases ühtseks tervikuks kokku pannakse. Moodulmaja näol on tegemist justkui ruumilise tetrisega, mille kokku panemisel tõstetakse risttahukakujulised moodulid üksteise peale, misjärel nad omavahel kinnitatakse ja ühendatakse tehnosüsteemidega.
Kui ruumimoodulid on valmis ja üksteisega seotud, toimetatakse nad kas ühes osas või mitmete osadena valitud krundile ja lõplik ehitis saab üldjuhul valmis mõne päeva jooksul. Enamasti viivad moodulmajadega seotud töid ja protsesse läbi väljaõppinud professionaalid.
Suurimat populaarsust on moodulmajad kogunud põhjamaades, kuna moodulmajade installeerimise protsess on väga kiire. Tänu sellele kaasneb moodulmajade ehitamisega teiste ehitise tüüpidega võrreldes enamasti nii rahaline kui ajaline kokkuhoid.
Moodulmajade hulka loetakse ka teisaldatavad mini- ja väikemajad. Minimajade püsti panemine on eriti lihtne, kuna nende, kuni 20m2 suuruste ja 5-meetri kõrguste majade ehitamiseks ei ole vaja ehitusluba taotleda. Sama kehtib ka kuni 60m2 väikemajade puhul, aga nende püsti panemiseks on siiski vaja esitada ehitusteatis.
Mis on elementmaja?
Ka elementmajade puhul annab nende nimetus üsna täpselt lahenduse olemuse edasi. Elementmajad on majad, mis on kokku pandud erinevatest tasapinnalistest elementidest. Nendeks elementideks on eelnevalt tehases valmistatud laed, seinad, katus, karkass jms. Kui kõik vajalikud elemendid on valmis, transporditakse need valitud krundile ja pannakse varasemalt paika pandud projektist lähtudes ühtseks tervikuks kokku. Sarnaselt moodulmajale pannakse ka elementmaja puhul suuremad ehituse osad juba tehases kokku. Tehasetingimustes on võimalik garanteerida, et elemente ei ohusta erinevad ilmastikuolud ja seeläbi välditakse rohkem üldisi ehitusvigu.
Sõltuvalt kliendi poolt valitud paketist, võivad elementmaja puhul elemendid krundile jõudes erinevas ehitusjärgus olla. Klient võib soovi korral soetada ka vaid maja karkassi, kuhu sisse ise vee- ja küttesüsteemid soetatakse. Samas on võimalik valida ka pea sisse kolimiseks valmis elementmaja, mille puhul umbes 95% elementmajast on juba tehasetingimustes valmis tehtud.
Krundile saabuvad tasapinnalised elemendid pannakse enamasti töömeeste ja kraana abiga keskmiselt kolme päeva kuni nädala jooksul kokku. Kui veel aknad ja uksed ette panna, võib n-ö lõpp-produkti isegi nädalaga valmis saada.
Teinekord viidatakse elementmajale ka kui paneelmajale, kuna erinevus võrreldes betoonmajaga seisneb vaid valmistamise materjalis.
Milles seisnevad moodulmaja plussid ja puudused?
Moodulmaja eelised:
- Kiirus – valmis moodulmaja jõuab enamasti krundile vaid mõne kuuga
- Hind – moodulmaja on majaostjale soodne lahendus
- Standardne kvaliteet
- Valikuvõimalused – moodulmajade pakkujaid on palju ning erinevaid mudeleid veelgi rohkem. Majaostjal on võimalik valida suure hulga materjalide, värvide jms vahel
- Valmidusastmete valik – enamasti on ostjatel kolm paketi valikut
- Läbimõeldud ja efektiivsed ruumilahendused
- Tänu soodsatele ehitustingimustele tehases ,on tagatud moodulmajade hea ehituskvaliteet
Moodulmaja puudused:
- Lisakulud – tihtipeale ei ole vundamendi ja katusematerjali hinda lõpphinna sisse arvestatud
- Suuremate hoonete puhul võib ehituskvaliteet kannatada
- Sarnane ilme – standardlahendustega kaasneb paraku ka see, et enamik ehitisi näevad kokkuvõttes väga sarnased välja
- Sobiv vaid lihtsate majaplaanide puhul
- Kõrge transpordikulu
- Risk, et transpordi käigus võib ehitis kahjustusi saada
Milles seisnevad elementmaja plussid ja puudused?
Elementmaja eelised:
- Lai valikuvõimalus – kuna maja pannakse kokku erinevatest tasapinnalistest elementidest, on ostjal oluliselt suurem valik, mis puudutab ehitise suurust ja keerukust
- Kõrge kvaliteet
- Võimalus valida erinevate valmidusastmete vahel – maja karkassist pea valmislahenduseni
- Majaostja jaoks lihtne ja efektiivne lahendus
- Väljatöötatud ja testitud lahendused
- Valmismajaga kaasneb garantii
- Sobiv suurte hoonete jaoks
Elementmaja puudused:
- Risk ehitusvigadeks – paigaldusel võivad mõningatel juhtudel tekkida ehitusvead. See võib tuleneda eelkõige ehitajate vigadest, kui elemendid valesti või ebapiisavalt kokku pannakse.
- Pikem ehitusprotsess kui moodulmaja puhul
Milles sesinevad moodulmaja ja elementmaja sarnasused ja erinevused?
Sarnasused:
- Nii moodul- kui elementmajad koosnevad erinevatest detailidest – vastavalt ruumimoodulitest ja elementidest
- Mõlemad on standardlahendused
- Lõppehitis pannakse kokku valitud krundil
- Kui ehitis on valminud soodsates sisetingimustes, on tagatud hea ehituskvaliteet
- Võimalik valida erinevate pakettide vahel, sõltuvalt valmidusastmest
- Sõltuvalt lepingutingimustest kehtib valmislahendusele garantii
- Majaostja jaoks on tegu lihtsate, efektiivsete ja kiirete lahendustega
- Nii moodul- kui elementmajad on hea soojapidavuse ja energiamärgisega
- Lõpplahenduse kvaliteet sõltub suuresti ehitise kokkupanejate oskuslikkusest, mistõttu on äärmiselt oluline valida professionaalsed paigaldajad
Erinevused:
- Elementmajade ehitamisel on vähem piiranguid ja saab luua ka suuremaid ja keerukamaid lahendusi
- Elementmaja kvaliteet on üldjuhul kõrgem
- Elementmaja puhul on krundile vaja eelnevalt vundament rajada; moodulmaja ehitatakse juba tehases vundamendile
- Elementmaja kokkupanemine võtab enamasti kauem. Moodulmaja paigaldatakse keskmiselt paari päevaga, elementmaja mõne nädala kuni mäne kuuga
Enne otsuse tegemist tasub põhjalikult läbi mõelda, millised aspektid ehitise valmimise juures kõige olulisemad on. Kas eelistatakse võimalikult kiiret valmimisaega või pigem kõrget kvaliteeti? Kas plaanitav lahendus on lihtne või pigem suur ja keerukas? Mõlemal juhul on ehitise pikaajalisuse huvides äärmiselt oluline tagada, et valitud saab professionaalne ja kiidetud teenusepakkuja ning korraliku väljaõppe saanud paigaldajad.