Eelmisel korral vaatasime üle neli levinud viga, mida esmakordsed majaehitajad pahatihti teevad. Sellega paraku asi enamasti ei piirdu, mistõttu räägime seekord lähemalt järgmisest neljast veast, mida enne oma maja ehitusega alustamist tasuks silmas pidada. Loodetavasti aitab kiire lugemine samade möödalaskmiste kordamist vältida.
5. Vale materjalivalik ja detailide pealt kokku hoidmine
Enamik esmakordseid kodu ehitajaid teevad korralikult eeltööd, et parimad materjalid veelgi paremate hindadega kätte saada. Siiski tasuks eelarve huvides enne šoppama asumist läbi mõelda, kas kõik planeeritavad kulud on mõistlikud. Graniidist köögipinnad, puidust põrandad ja kivist kaminad võivad kokkuvõttes vägagi kopsaka arve tekitada, seega soovitame enne lõpliku otsuse tegemist veidi kriitilist mõtlemist kasutada, et olla kindel, kas sellised valikud teevad sind ka paljude aastate pärast endiselt õnnelikuks. Kui juba lühikese aja möödudes oma kodu välimusest tüdined, ei ole tehtud kulutused ennast veel kindlasti õigustanud ega ära tasunud.
Enne materjalide valimist tasub kaaluda, kui palju kasutust konkreetsed pinnad saavad ja kas valitav materjal on selleks piisavalt vastupidav. Köögipindade puhul tasub kindlasti võtta arvesse materjali määrduvust ja seda, kui kergesti puhastatav valitud materjal on.
Teisest küljest ei tohiks kindlasti maja ehitades detailide pealt liigselt kokku hoida. Loomulikult pole mõtet niisama laristada, aga kui endale juba ainulaadset maja ehitad, tasub väikestesse luksustesse siiski investeerida. Vali näiteks lülitid, mille abil saad ise valgustite intensiivsust reguleerida, kaunista kodu võlvlagedega või lisa köögile suur sahver, kus asju mugavalt hoiustada. Võlu peitub ju teadupoolest detailides.
6. Vale ehitaja valimine
Õige ehitusettevõtte valimine on vaieldamatult kodu ehitamise juures üks olulisemaid aspekte. Professionaalne ehitaja aitab sul sinu unistuste kodu reaalsuseks muuta, samas kui amatöörlik lähenemine võib sinu unistuse hoopis õudusunenäoks muuta. Enne ehitaja valimist võta rahulikult aega, et teha vajalik eeltöö. Interneti ajastul on enamik vajalikust infost õnneks kergesti kättesaadav. Loe ettevõtte varasemate klientide tagasisidet, küsi soovitusi ja viska pilk eelnevalt tehtud töödele, et ettevõtte stiilist paremini aimu saada.
Kuna maja ehitamine peaks olema põnev protsess, leia ehitaja, kes on ettevõtmisest sama põnevil kui sina. Hea ehitaja ona avatud suhtleja, haarab initsiatiivi ideede välja pakkumisel ja leiab sinu ja projekti jaoks alati piisavalt aega.
7. Vähene organiseeritus
Loomulikult on oluline, et saaksid oma kodu ehitamise protsessi nautida ja sellest ei kujuneks liigne stressiallikas. Ideaalse stsenaariumi puhul suudad ehitusprotsessi jooksul hoida rahulikku ja kannatlikku meelt, aga see ei tähenda, et peaksid kogu ettevõtmisesse ka liiga kergekäeliselt ja muretult suhtuma.
Soovitame soojalt ennast ehitusprotsessi iga sammuga kursis hoida ja mitte kogu vastutust ülejäänud meeskonna kaela veeretada. Lõpuks oled ju sina see, kes selles kodus elama hakkab. Hoides ehitusel kätt pulsil, on lihtne märgata, kui mõned tööd ei lähe päris nii, nagu ette kujutasid, ja varases staadiumis on paranduse tegemine enamasti lihtne. Külasta ehitusplatsi nii tihti, kui saad, et tagada, et projekt kulgeb vastavalt plaanidele ja lõpptulemus on just selline, nagu ette kujutasid.
8. Ülevaatuse tegemata jätmine
Isegi kui ehitusprotsessi jooksul paistab sulle, et kõik tööd on tehtud korralikult ja kvaliteetselt, peaksid siiski alati palkama professionaalse ehitusjärelevalve teostaja, et detailne inspektsioon läbi viia. Kui oled oma uude kodusse juba nii palju investeerinud, ei ole see enam koht, kust kokku hoida, sest väikesed tähelepanuta jäänud vead võivad kokkuvõttes vägagi suurteks ja ebameeldivateks kuludeks kujuneda.
Koosta nimekiri erinevatest suurematest ja väiksematest aspektidest ja detailidest, mida nii ehituse jooksul kui lõpptulemust üle vaadates kvaliteedi hindamiseks kontrollida tahad. Tegemist võib olla ükskõik millega, alates kannatada saanud kapiustest kuni katkiste lambilülitide ja pistikuteni. Kui juba ülevaatuse ette võtad, ära kiirusta. Ole kindel, et mitte ükski viga pole kahe silma vahele jäänud.
Loodetavasti andsid need artiklid veidi aimu, milliseid vigu paljud esmakordsed koduehitajad teevad, ja ehk oskad nüüd ise kodu ehitades samade apsude tegemist vältida.